Anna Majcher

Anna Majcher - Leksykon młodych aktorów.

O mnie Film Teatr Fotografie Nagrody Kontakt


Leksykon młodych aktorów - (1990).

   Poczynając od filmu "Pan Samochodzik..." Anna Majcher wciela się w postacie kobiet które dążąc do konkretnych celów (pozycja społeczna, dobra materialne, miłość, uwolnienie męża z więzienia), będąc manipulowane przez jednych, same manipulują innymi i wywierają istotny wpływ na losy ekranowych partnerów.

   Odtwarzane przez nią bohaterki nie przejawiają skomplikowanych charakterów i osobowości, ale działając przewrotnie starają się w kontaktach z ludzmi o rzeczowość. Zachowują się tajemniczo i prowokujaco; sprawiaję wrażenie bystrych obserwatorek wydarzeń, ale de facto są ich animatorkami. Traktują otoczenie instrumentalnie, ale rzadko potrafią wytrwać w tym nastawieniu do końca.

   Są to role trudne, mało wdzięczne; tym wieksze znaczenie ma fakt, iż Anna Majcher stale rozwija swój zasób środków aktorskiego wyrazu, unika powtórzeń a jednocześnie konsekwentnie kreuje oryginalny typ "kobiety pod presją".

Kino - nr 3/1990

* * *

Leksykon Tabeckiego - (1996)

   Miała jedną stronę trochę slabszą: nie zawsze potrafiła się zdecydować, na ile kreowana przez nią postać ma odwzorowywać rzeczywistość a na ile wynikać z własnej wyobraźni twórczej. Teraz już wszystkie strony ma mocne.

   Prowokatorka i ryzykantka, chętnie przyjmuje role, jakich nie zagrałoby wiele aktorek. Z satysfakcją wciela się w zawzięte, kłótliwe, chytre złodziejki, prostytutki, dorobkiewiczki, służące. Nie broni ich ani nie oskarza, tylko bezlitośnie ośmiesza. Umie też być liryczna i czuła, sygnalizować w psychice swoich bohaterek konflikt między potrzebą przynależności, posiadania i niezależności, poruszać jednocześnie struny poważne i lżejsze. Nie boi się rezygnacji z atrakcyjnego wyglądu na rzecz efektu dramatycznego.

   Czy to "Śmierc dziecioroba" - świetna Blada, prowincjonalna drapieżna mysz w zaawansowanej ciąży- czy pełna dynamizmu w "Zapach orchidei" Rylskiego w Teatrze TV, czy to wyciszona Ewa w "Stan strachu", wciąż szuka nowych środków wyrazu, by zaskoczyć widownię i samą siebie. Po przeszło połtorarocznej przerwie spowodowanej skomplikowanym złamaniem nogi powraca na ekran od razu w 4 filmach!

Film - nr 3/1996

 © Anna Majcher & AN ArtNavigator IndexFilm polskiSztuka polska TOP