Art Navigator logo Art Navigator - wiadomości
 INDEX INNE WIADOMOŚCI  

Zakup obrazu Łukasza Cranacha Młodszego dla Muzeum Narodowego w Szczecinie

Cranach - Portret Filipa I

 "Portret Filipa I, księcia pomorskiego" pędzla Łukasza Cranacha Młodszego z 1541r. został zakupiony w Szwajcarii dla Muzeum Narodowego w Szczecinie za 160tys. franków szwajcarskich (ok. 450 000 PLN).

 Dzięki staraniom Muzeum Narodowego w Szczecinie i Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego za Granicą obraz, początkowo wystawiony na jesienną aukcję w galerii Koller w Zurichu, został zakupiony za cenę wywoławczą.

 Przed wojną obraz znajdował się w zbiorach Pommersches Landesmuseum w Szczecinie. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach pod koniec wojny. W 1994r. został sprzedany na aukcji w Wiedniu. Ponownie trafił na aukcję w 1995r. Od tego czasu znajdował się w kolekcji prywatnej.

 Dzieło ma wymiary 60x42cm i zostało namalowane farbami olejnymi na desce. Przedstawia księcia Filipa I (1515-60), jednego z najwybitniejszych władców z zachodniopomorskiej dynastii Gryfitów. Autorstwo obrazu zostało potwierdzone dzięki ekspertyzie historyka sztuki dr Bożeny Steinborn dokonanej w Zurichu przed zakupem.

 

© 1998-2001 Internet Navigator System