Portret (1.9k)
 Alicja Steger-Zamojska Dzieła  Wystawy English

   Alicja Steger - Zamojska - po ukończeniu studiów na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczeła edukację w dziedzinie malarstwa. Pracowała pod kierunkiem znanej portrecistki Marii Kruszewskiej-Rotwand. Korzystała także z konsultacji znanych artystów w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

  Głównym zainteresowaniem Alicji Stöger Zamojskiej jest czlowiek. Jak sama mówi: "Kocham ludzi i piękno, jestem szczęsliwa, gdy udaje mi sie pokazac w portrecie piękno człowieka nie tylko zewnetrzne ale i to co jest najważniejsze - jego duszę"

Autorka wiele czasu spędza w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie bywa na zaproszenie uczelni Buena Vista College. Tam maluje portrety jej fundatorów. Wygłosila tam rownież serię wykładów na temat malarstwa. Portrety jej autorstwa cieszą się w USA dużym powodzeniem. Malowała już wielu ciekawych ludzi - między innymi założycielke Muzeum Historycznego "Harker Haus".

  W 1987 w Watykanie uczestniczyła w prywatnym spotkaniu z papieżem Janem Pawlem II, któremu wręczyła obraz - wierną kopię portretu Madonny z Kodnia.

  Prace artystki znajdują się w muzeach i prywatnych kolekcjach w kraju i zagranica - Europie, Ameryce Polnocnej, Australii i Afryce.

  W 1992 roku w Jaśle, rodzinnym mieście jej rodzicow, wystawiła prace o rożnej tematyce zbliżonej do science fiction. Stanowiły one wyobrażenie autorki o rożnorodnych możliwościach kontaktu z człowiekiem. Obrazy o tej tematyce wystawiane byly na następnych wystawach pod tytułem "Fantasmagorie".

  Autorka głownie koncentruje sie malarstwie sakralnym i portretowym. W swoim dorobku ma 37 obrazow sakralnych, w tym 28 - znajduje sie w kościolach w Polsce i zagranicą. Są to obrazy o formatach do 5.0 x 6.0 m, a przede wszystkim - 2.5 x 1.5 m. Obrazy sakralne często reprodukowano w formie kart pocztowych. Wydrukowano także okolo 60 okazjonalnych kart pocztowych jej projektu.

  Wiele obrazów ofiarowała dla kościołów i na aukcje w celach charytatywnych. Kolekcje skladajacą się z 40 portretów znanych muzyków polskich oraz laureatow Konkursów Chopinowskich ofiarowała dla miasta Jasła, gdzie są w stałej ekspozycji w Jasielskim Domu Kultury. Dla Muzeum Regionalnego w Jaśle ofiarowala portret swoich przodkow, a dla gimnazjum w Jaśle - duży portret patrona szkoły króla Stanislawa Leszczyńskiego. W 1993 roku otrzymała Honorowe Obywatelstwo miasta Jasła, przyznane za zasługi dla rozwoju kultury tego regionu.

Wystawy

DZIEŁA  MALARSTWO POLSKIE

INDEX  KATALOG  POLSKA  BIZNES  LINKI  OGŁOSZENIA

© 1998-2001 Internet Navigator System