Art Navigator - sztuka i biznesArt Navigator - NOVA 
 INDEX  NOWOŚCI  BIZNES  LINKI  OGŁOSZENIA

Helena Vondrackova - NOVA  NOVA jest awangardową i zarazem starą ideą chęci pozostawiania znaków swojej bytności, zaistnienia w danym momencie. Starym elementem jest fakt pozostawiania śladów, np. odciski rąk naszych przodków w grotach Lascaux, które do tej pory stanowią zagadkę i otwierają pytanie o sens; rycie własnych imion lub imion osób bliskich w korze drzew, ławkach parkowych, murach; wpisy do książek pamiątkowych; haftowanie podpisów na obrusach; wykonywanie grafitti itd. Nowatorskie jest zostawianie śladów na gotowym dziele sztuki, które transformuje się w krótkim czasie.

  Pierwsza NOVA, powstała w 1995 roku, jest pomysłem artysty Janusza Strzałkowskiego (pseudonim artystyczny "JANUS"), mieszkającego i tworzącego w Austrii. Maluje on niepowtarzalny gotowy obraz (zazwyczaj abstrakcyjny, najczęściej interpretacja muzyczna) i pozwala widzowi na pozostawienie na nim śladu w formie podpisu, myśli, rysunku. W wyniku tego powstaje niezależna od oryginału przestrzeń graficzna oplatająca formę pierwotną utworzona przez ludzi obecnych na spektaklu, imprezie, jubileuszu. Powstaje niepowtarzalny dokument danego zdarzenia, który może stanowić element ozdobny, a jednocześnie archiwalny dla takich wydarzeń jak otwarcie, rocznica, ważna uroczystość firmy, urodziny, ważne spotkania, wesela. Pomysł ten można wykorzystywać praktycznie w dowolnej dziedzinie życia towarzyskiego.

  Każda NOVA opatrzona jest kolejnym numerem, datą oraz miejscem powstania. Najważniejszymi dziełami tej serii są NOVA 9 "Spotkanie z Romanem Polańskim" powstała przy okazji realizacji musicalu "Taniec wampirów" w Wiedniu (Austria), NOVA 18 "Spotkanie z Hasegawą" - wybitnym artystą japońskiego pochodzenia zamieszkałym we Francji, NOVA 41 "Spotkanie z Beatą Tyszkiewicz" NOVA 69 "Modeshow z Carmen Kreuzer". NOVE zdobią ściany w wielu firmach i domach prywatnych. Można je oglądać m.in. w biurach firmy Prosper S.A. (Warszawa), Salus International (Katowice), Die Erste Sparkasse (Wiedeń), Weingut Jurtschitsch (Langenlois-Austria).


© Art Navigator